language
Nykvarn kommuns logga

Fel på ledningar orsakar släckta gatlyktor

Bygga, bo och miljö

gatlykta, buskar och träd syns mot blå himmel med lätta moln

Uppdatering 29 augusti kl. 13:45: Felet med de släckta gatlamporna är avhjälpt.

Sedan en tid tillbaka fungerar inte gatubelysningen i delar av tätorten.

– Telge nät jobbar med det, men vi har tyvärr ingen prognos för när det blir klart, säger kommunens tf. tekniska chef Karl-Henrik Logren.

Uppdatering 29 augusti: Felet är avhjälpt. Nu återstår bara två belysningsstolpar som inte fungerar, antagligen på grund av avbrutna kablar. De två stolparna ska åtgärdas så snart som möjligt.

Före sommaren slocknade gatubelysningen i området längs Åvägen, Gammeltorpsvägen och Dammstugevägen. Felet är anmält, men än så länge är det inte avhjälpt.

– Felet ligger inte hos kommunen, utan hos Telge nät. Vi vet att Telge nät har problem med sina ledningar och jobbar för att lösa felet. Men vi har tyvärr inte fått någon tidplan för när det kan bli klart. Det är inte mycket vi kan göra i dagsläget, säger Karl-Henrik Logren, tf. teknisk chef i kommunen.

Många boende har hört av sig för att få besked. När höstmörkret närmar sig ökar också oron över att problemet drar ut på tiden.

–Vi vet att många invånare påverkas. Jag har personligen haft kontakt med ett flertal boende och förklarat hur läget är, säger Karl-Henrik Logren som har kontakt med Telge nät för att försöka påskynda processen.

– Även om vi i kommunen inte har ansvar för ledningarna så kan vi i alla fall påpeka att det är många som berörs av felet, säger Karl-Henrik Logren.

Senast uppdaterad 2025-09-01 08:27

Dela sidan

Senast uppdaterad 2025-09-01 08:27

Dela sidan